Prague Panthers > Home > Report finále EFAF Cupu

Report finále EFAF Cupu

10.7.2009

V tomto historickém střetnutí jsme se utkali s našim letošním nejsilnějším soupeřem, čerstvým francouzským vicemistrem, do té doby 5. nejlepším klubem Evropy – týmem Les Black Panthers de Thonon les Bains. Poprvé v letošní sezóně jsme do zápasu nenastupovali jako favorit, ale naštěstí papírové předpoklady nejsou vším a tak jsme po senzačním výkonu dokázali naši letošní pouť Evropou dovést do vítězného konce a výsledkem 35:12 jsme se stali překvapivými vítězi EFAF Cupu. 

foto: Ondřej Cvejn
foto: Ondřej Cvejn
Předzápasový úkol zněl jasně, je potřeba zastavit muže s koženým balónem a to za každou cenu. Na straně Thononu se ke všemu nejednalo o muže jednoho, ale hned o hvězdné Kanadsko – Americké trio runingbecků Jackson, Cooper, Kiernan, které v dosavadním průběhu EFAF Cupu sázelo svým soupeřům jeden TD za druhým. Thonon nastupoval do utkání s pověstí nejútočnějšího týmu soutěže s průměrem 41,3 bodů na zápas.

foto: Ondřej Cvejn
foto: Ondřej Cvejn
Na druhou stranu, nás v dosavadním průběhu turnaje zdobila nejlepší obrana s průměrem 10,7 bodů na utkání. Každému, kdo se ve fotbale trochu vyzná, bylo předem jasné, že tentokrát rozhodně neuvidí žádný pasový koncert, ale zajímavou konfrontaci dvou runových útoků a to francouzské Wing T offense proti již tradiční pantherské Flex Bone offense. 

foto: Ondřej Cvejn
foto: Ondřej Cvejn
Naší hlavní zbraní  byl přílet coache Johna Srholce, se kterým jsme se v rámci 11 tréninků  
v průběhu 14 dní od finále české ligy dokázali dokonale na zápas připravit a to zejména po taktické stránce. V útoku již nebylo moc co trénovat, ale naše obrana se musela naučit bránit netradiční útok Thononu. Bylo to sice hodně náročných 14 dní, ale při utkání se nám vyplatila každá natrénovaná minuta. 

foto: Ondřej Cvejn
foto: Ondřej Cvejn
Právě pantherská obrana byla strůjcem našeho senzačního vítězství, když první first down dovolila francouzům až v závěru prvního poločasu. Zejména DL přiváděla RB Thononu k zoufalství. No a když se k tomu přidal svým tradičním letošním výkonem náš útok nebylo co řešit. Skóre zápasu otevřel 65 yardovým během superrychlík Standa Jantoš. (Kuriozitou tohoto TD je, že doslova naplnil přísloví „čím kdo zachází, tím také schází“, akci Fly sweep, kterou Standa skóroval jsme ještě dva dny před utkání neměli vůbec v  playbooku, ale jednalo se o akci našeho soupeře. Jak bylo napsáno již výše, naše obrana se pečlivě na Thonon připravovala a na kom jiném to trénovat než na Standovi, no a když už tuto akci zaběhl asi po 50, tak se coach Srholec slitoval a zařadil jí nakonec i do našeho playbooku – a dobře udělal).

Útoku se dařilo poměrně spolehlivě posouvat míč po hřišti a tak do konce prvního poločasu skóroval ještě 29 yardovým během RB Ondra Víšek a z 1 yardu i FB Slávek Dopita. Všechny 3 TD spolehlivě potvrdil kopem Micha Srp a tak jsme šli do šaten za stavu 21:00. 

foto: Ondřej Cvejn
foto: Ondřej Cvejn
Ačkoliv by se mohlo dát, že utkání bylo již rozhodnuté, nebylo tomu tak. Při vzpomínce na 22 bodů Thononu v poslední čtvrtině semifinálového utkání proti Bologna Doves bylo jasné, že bitva ještě neskončila. Rozhodně jsme tak nenechali nic náhodě a ve 3. čtvrtině přidal další TD jako vždy skvělý mozek pantherského útoku QB Jakob Shrum po 9 yardovém runu a ve 4. čtvrtce svým druhým TD opět FB Dopita. V druhé půlce Thonon lehce upravil útok a tak jejich RB začali pěkně kousat. Nejprve snižoval 5 yardovým runem RB Jackson a po Dopitově TD se blýskl 95 yardovým Kickoff returnem i Cooper, ale to již bylo pozdě, příliš pozdě. Ačkoliv se Thonon pokoušel dokonce 2x o onside kick off, štěstí stálo tentokrát na naší straně a na skóre 35:12 v náš prospěch se již nic neměnilo. 

foto: Ondřej Cvejn
foto: Ondřej Cvejn
A tak se 4.7. 2009 v cca 20:00 přepisovala historie, když tým z postkomunistické východní Evropy dokázal vyhrát prestižní soutěž EFAF Cup a na své cestě za sebou nechal týmy z fotbalově vyspělých krajin jako Nizozemí, Švýcarsko, Anglie, Itálie, Španělska a Francie. Letošní sezónu jsme zakončili jako 7. nejlepší tým Evropy a všem jsme jasně ukázali, že jediní a praví Panteři jsou ti z Prahy a to je hustý. 

foto: Ondřej Cvejn
foto: Ondřej Cvejn
Za tento historický úspěch patří dík v první řadě našim sponzorům, kteří nám pomohli zafinancovat letošní sezónu, dále pak všem trenérům v čele s neporazitelným coachem Srholcem, všem členům realizačního týmu, všem nám hráčům, kteří jsme bojovali při zápasech i nám, kteří jsme si moc nezahráli, ale makali jsme aspoň na trénincích a v neposlední řadě vám našim skvělým fanouškům, kteří jste nás letos povzbuzovali jako nikdy před tím.  

foto: Ondřej Cvejn
foto: Ondřej Cvejn
Někdo by možná řekl,že se nám splnil sen, ale upřímně, nám se nikomu o tohle dni ani nezdálo. Všichni věříme, že se nám podaří sehnat dostatek financí na příští sezónu, kdy bychom se chtěli utkat s evropskou elitou v nejprestižnější možné soutěží o Eurobowl.  
No a kdyby se to náhodou nepodařilo, tak nevadí, už tohle byla postě jízda, jakou jen tak nikdo nezažije. Díky všem!!!

Partneři

www.pragueblackpanthers.czwww.hvezdynepadajiznebe.cz/cs/homewww.praha.eu/jnp/cz/home/index.htmlwww.dentmedico.czwww.auto-isr.czwww.3dh.czwww.mischmasch.czwww.ocg.czwww.orling.czwww.fit-pro.czwww.elektro-mahl.czwww.stavitelstvirehor.czwww.teles.czwww.speed8.czwww.multipower.czwww.dzpraha.czwww.elkom.czwww.novum.czwww.chromservis.czoptiger.czwww.hammerstrength.czwww.centrumkavitace.czwww.vesuv.czwww.socialove.cz/www.tejpy.czwww.kryo-terapie.cz